Grażyna Sordyl

Grażyna Sordyl

37-127 Krzemienica 252 A

paintings@op.pl

Grażyna Sordyl - poetka i malarka, od kilku lat mieszka w Krzemienicy k/Łańcuta, pochodzi z Husowa. Po dziadku odziedziczyła pasje społecznikowskie i artystyczne. W roku 2009 jako studentka ŁUTW zaczęła z powodzeniem malować obrazy i tworzyć wiersze. Od 2010 roku jej prace prezentowano na ponad 30 wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Łańcucie, Sanoku, Warszawie a także w Brukseli, na Węgrzech i Ukrainie. Spora część jej obrazów znajduje się w prywatnych zbiorach za granicą – w Hiszpanii, Słowacji, Węgrzech, Ukrainie, Irlandii, Anglii i Australii.

Tematem obrazów są pejzaże, szczególnie ukochane kwiaty, martwa natura i portrety. Artystka wiele z nich, każdego roku przekazuje na aukcje charytatywne na rzecz chorych dzieci. Sama jest twórcą a „w duszy ciągle jeszcze coś gra” dlatego staje się mecenasem sztuki, bowiem kultywuje tradycje kulturalne w rodzinnym domu w Husowie, pełnym jej obrazów i pamiątek z przeszłości. Tutaj, w otoczeniu urokliwego sadu jest komisarzem plenerów malarsko-rzeźbiarskich z cyklu „Cztery Pory Roku” przy współpracy z RSTK w Rzeszowie. Sama należy do Grupy Twórczej „Inspiratio” przy Centrum Kultury gminy Łańcut. Wydała w 2011 roku debiutancki tomik „Moja poezja”. W 2012 r. w antologii „Spełniona jesień życia”, wydanej przez ŁUTW zamieszczono bogaty wybór jej liryków (25). Jej wiersze ukazały się również w almanachu poetyckim „Doroczne spotkania poetów”- Przemyśl 2015, 2016.
Poetka przy okazji wystaw malarstwa wielokrotnie przygotowywała swoje spotkania autorskie. W najnowszych wierszach autorkę najczęściej inspiruje przyroda jej ukochanej „Małej ojczyzny”, gdyż „chce zatrzymać czas”.  

Zobacz linki:

Powrót