Jan Dudziak

Jan Dudziak

Brzóza Stadnicka 244A, 37-110 Żołynia

889 166 014

jan.dudziak.63@gmail.com

Jestem twórcą ludowym, wykonuję tradycyjne zabawki drewniane. Tworzę od ponad 25 lat około 30 różnych zabawek. Pochodzę z Brzózy Stadnickiej, która w latach 1950-1980 była zagłębiem zabawkarstwa ludowego. Cały czas kontynuuję tradycję tamtych czasów zachowując wzornictwo i kolorystykę, jednocześnie udoskonalając tworzone przeze mnie dzieła. Współpracuję z wieloma instytucjami kulturalnymi i samorządowymi. 

Prowadzę warsztaty i pokazy dla dzieci i dorosłych. Biorę udział na różnego rodzaju imprezach ludowych i folklorystycznych takich jak: Pruchnik, Baligród, Kolbuszowa - Skansen, Przemyśl, Chorzelów, Leżajsk, Żołynia, Racławice, Harasiuki, Basznia Dolna i wiele innych, gdzie można nie tylko kupić drewniane zabawki ale również podejrzeć proces ich powstawania.
Od najmłodszych lat wychowywałem się wśród zabawkarzy. Patrząc na ich pracę, dzisiaj ciągle wymyślam nowe wzory i kształty, staram się nadawać tradycyjnym zabawkom nowoczesny charakter. Może i nie mają tak oszałamiających wzorów, nie błyszczą i nie grają melodyjek, mają za to coś wyjątkowego– duszę. Bo to nie żadne „Made in China” lecz „handmade”, drewniane, ręcznie malowane zabawki, wykonane z wielką starannością i precyzją. Nie potrzebują źródła prądu, nie wymagają baterii. Są ekologiczne, bezpieczne i ponadczasowe. Ludzie, którzy z chęcią kupują moje zabawki i oglądają moją twórczość wspierają mnie w kontynuowaniu tradycji zabawkarstwa ludowego z Brzózy Stadnickiej. Serdecznie zapraszam na moje stoisko.

Zobacz linki:
https://dziendobry.tvn.pl/a/zabawki-wyczarowane-z-drewna- 
https://www.youtube.com/watch?v=SaZfTCdFPso 
https://www.youtube.com/watch?v=t_EDHFisBwU

https://www.youtube.com/watch?v=p2mtjCNfiIk

Powrót